Jedzenie ma znaczenie!

Początkiem wielu dolegliwości i problemów zdrowotnych jest zatrucie organizmu, spowodowane niewłaściwą dietą, chemią pochodzącą z żywności, leków, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, palenia tytoniu, zatrucia środowiska w miejscach, gdzie spędzamy najwiecej czasu (praca, dom). Gdy organizm jest osłabiony wystąpieniem powyższych czynników, połączonych z długotrwałym stresem, trudnościami z pokonaniem problemów, utratą np. pracy, środków do życia, utratą kogoś bliskiego może dojść do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Dlaczego? Spada zdolność organizmu do samoleczenia, obniża się odporność immunologiczna.

W niewłaściwej diecie, obciążeniu organizmu toksynami i braku ruchu można upatrywać przyczyn takich dolegliwości jak bule stawów, zachwiana gospodarka hormonalna, złe funkcjonowanie nerek, występowanie zawałów serca, cukrzycy typu 2, przewężeń tętnic, wylewów, powstawania nowotworów i wielu innych dolegliwości.

W procesie leczenia za czasów Hipokratesa kluczowe znaczenie przypisywano diecie – sposobowi odżywiania, na drugim miejscu były naturalne leki, na ostatnim chirurgia, jako najbardziej inwazyjny środek.

Zmiana sposobu żywienia jest najprostszym i niezwykle skutecznym sposobem na ułatwienie procesów samoleczenia. Jednak żeby organizm mógł wrócić do równowagi potrzebna jest również kierowana i kontrolowana detoksykacja.

Ważne by po detoksykacji odżywiać się odpowiedzialnie gdyż właściwą dietą można uwolnić organizm od wielu dolegliwości. Nasz jadłospis ma wpływ m.in. na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, regulację ciśnienia tętniczego, unormowanie procesów trawiennych i hormonalnych.

Właściwa dieta może skutecznie przywrócić homeostazę, czyli równowagę funkcji organizmu.